قرآن و عترت، ریشه های احکام شرعی

این کتاب، با استناد و بهره گیری از آیات قرآن و عترت ، ثابت خواهد کرد که صراط مستقیم، یعنی آن راهی که بین خالق و مخلوق است و حرکت بر پایه آن راه، انسان را به مقام عبودیت پروردگار عالم و در نتیجه دست یافتن به فوز عظیم و رهایی از عذاب آخرت می رساند.

دسته بندی: موضوعات کتب
برچسب: 
مشخصات کتاب
معرفی کتاب
ارسال دیدگاه
مشخصات کتاب
موضوع اصلی : علوم قرآنی و تفسیر
زبان کتاب : فارسی
نام نویسنده : محسن گل پور
نام ناشر : دلیل ما
سال انتشار : 1399
نوبت چاپ : 3
شابک : 9789643979287
جلد کتاب : شومیز
قطع کتاب : وزیری
تعداد صفحات : 268 صفحه
وزن کتاب : 375 گرم
معرفی کتاب

این کتاب، با استناد و بهره گیری از آیات قرآن و عترت ، ثابت خواهد کرد که صراط مستقیم، یعنی آن راهی که بین خالق و مخلوق است و حرکت بر پایه آن راه، انسان را به مقام عبودیت پروردگار عالم و در نتیجه دست یافتن به فوز عظیم و رهایی از عذاب آخرت می رساند، عبارت است از اطاعت و پیروی کامل و بدون قید و شرط از اهل البیت عصمت و طهارت سلام الله علیهم، در جهت بهره گیری از دستورات اسلام که در قرآن و سنت پیامبر خاتم آمده است.
همچنین با استناد به آیات قرآن ثابت خواهیم نمود که این دو ( قرآن و اهل البیت ) لازم و ملزوم یکدیگرند و هرگز میانشان جدایی نیست و بدون اهل البیت ، راه مستقیمی به سوی معانی و مفاهیم قرآن و درک لطایف و اشارات آن وجود ندارد.

در فصل اول کتاب سعی شده است، مسیر روشنی برای تقویت مبانی اعتقادی خوانندگان به اجمال ارائه گردد.
در ادامه کتاب ، توضیح داده شده است که کلیات اصول و احکام، در آیات قرآن آمده است و خداوند شرح و تفصیل و جزئیات آن را به پیامبر اکرم و ائمه طاهرین سپرده است.

در ادامه، این احکام از طریق اصحاب و راویان احادیث پیامبر و امامان معصوم انتقال و توسط علمای عادل شیعی به صورت مجموعه ها و کتاب های فقهی در آمده است و بر همین اساس، مراجع محترم تقلید شیعی، با زحمت و پذیرش مسئولیتی خطیر، احکام اسلامی را از طریق منابع و کتاب های فقهی، برای راحتی استفاده شیعیان ، بصورت کتاب های توضیح المسائل گردآوری نموده اند.
باید بدانیم آنچه که امروز به این راحتی به دستمان رسیده است ، حاصل تلاش بیش از ۱۴۰۰ سال است که پیامبر اکرم و ائمه معصومین و اصحاب گرانقدر ایشان و در ادامه، علمای بزرگ، مجتهدان و مراجع بزرگ تقلید شیعه ، با تحمل سختی ها و مرارتها و جانفشانی ها و گذشتن از جان و مال خود، به ما ارمغان داده اند. قدردانی و تشکر ما از ایشان چیزی نیست جز عمل کردن به این فرایض و کسب رضایت پروردگار با انجام عبادات خالصانه و طلب مغفرت و رحمت برای آن بزرگواران.

در ادامه این کتاب ، کلیات احکام شرعی که در آیات محکم قرآن آمده است را بدون هیچگونه دخل و تصرف استخراج نموده و تا حد امکان، مشابه طبقه بندی احکام در کتاب های توضیح المسائل، تقسیم بندی نموده ایم.
بر این اساس خوانندگان عزیز قادر خواهند بود با مراجعه به این طبقه بندی، تا حدودی به ریشه های احکام در قرآن دسترسی پیدا نموده و با یقینی دو چندان در انجام فرائض دینی کوشا، محکم و استوار باشند.

با مطالعه ترجمه های مختلف قرآن کریم، در ترجمه آیات قرآنی در این نوشتار، از ترجمه استاد شیخ حسین انصاریان که از ترجمه های دقیق، روان و قابل فهم همگان در عصر حاضر می باشد استفاده شده است. این ترجمه از بسیاری از لغزشها و کاستی هایی که در پاره ای از ترجمه های قرآنی وجود دارد مبری بوده و به همین دلیل در ترجمه آیات قرآن در متن این کتاب، از آن بهره گیری شده است.

توجه به این نکته ضروریست که این گردآوری احکام از آیات محکم قرآن، تلاش محدودی به اندازه بضاعت ناچیز گردآورنده بوده است و این بدان معنی نیست که توانسته است کلیات تمامی احکام را از آیات محکم قرآن استخراج نماید. خوانندگان عزیز در صورتی که در مطالعه این آیات و مطابقت آن با کتاب های توضیح المسائل به احکامی رسیدند که در این طبقه بندی درج نگردیده است، قطعا آن را از کاستی بضاعت گردآورنده بدانند.

ارسال دیدگاه

مطالب و کتب مرتبط

فهرست